ajakiri tellimine kontakt
Reklaam
 Ajakiri ilmub 4 korda aastas - märtsis, juunis, oktoobris, detsembris
 

Kalamehejutud, pildid ja kommentaarid on oodatud meie FB lehel

Nr 51 sisukord:
» TOIMETAJA LEHEKÜLG
Ralf Mae

» KALAKOTT 2,03!
Rene Sauemägi

» ÄRITEKST
Savageari ja Okuma kevaduudised

» KONKURSS
„Salmoga Kalale“ alustab

» KALAKOTT

» KOERASABA
„Meriforelli raamatut“ esitleti Pärnus

» KALAKOTT
Suure kõhuga koha Võrtsjärvest
Ain Järvalt

» ÄRITEKST
Olympuse binoklid
Ralf Mae

» FORTUUNA
Tellijate vahel auhinnad loositud

» MEIE VETE PÜÜGIKALU
Koha
Leili Järv

» VETEVALD
Pärnu lahest püüti pullukala
Heli Shpilev

» SALMO ÕNGEKOOL
Kevadine heiteõng
N. Grabovskis

» KOGEMUS
Kalastusvarustuse ostmine internetist
Rauno Klemm

» RENE MARTINI KARBIKOOL
Taimsed söödad karbipüügil
Rene Martin

» PERSOON
Marja-Liis Ilus naudib kalapüüki
Raimo Kummer

» ARHIVAAR
Meelis Küti väike rullikogu
Ralf Mae

» LENDÕNG
Putukasidujast loomade salakaubitsejaks?
Randel Kreitsberg

» VIITANETI VÕRGUKOOL
Angerjapüük väikemõrraga
Anneli Einman

» VÕISTLUSED
EMV kirbutamises Otepää Valgjärvel
Randel Kreitsberg
» Kuldkala 2009
Ralf Mae
» Maardu Ahven 2009
Endrik Tõnsberg
» Uljaste Triibu 2009
Voore Triibu 2009
Allan Jaakus
» Võistlused lühidalt

» MUREMEELI
Rahvaalgatusega Sindi paisu kallale!
Hans Soll

» Veekogude kaldad prügimägedeks?
Pääro Metsand

» KALATEADUS
Kohalik kalandus ja kalandusteadus Euroopa perspektiivis: Pärnu lahe näide
Henn Ojaveer

» KORD ON KORD ON KORD
Saadjärvel tabati Läti kalavaras
Ralf Mae
» Ettepanekuid kalapüügieeskirja täiendamiseks
Urmas Margus

» IN MEMORIAM
Valmar Schotter

» PAJATUS
Unnapüügist Vagulal ja Tamulal
Arved Kiisk

» ÄRITEKST
Sebile – nüüd ka Eestis!

» Spinningukomplekt
Suur-Emajõele
Ralf Mae

» Calyber – kvaliteetsari taskukohase hinnaga

» MAAILM
Mõnda kalapüügist Pärsia lahel
Sergei Põlme

» „Seenelkäik“ Punasesse merre
Toomas Mikkor

» KALAMEES MUIGAB
Kogunud Kaido Krass

» KOELMURISTSÕNA
Kaido Krass

 
PERSOON
Marja-Liis Ilus naudib kalapüüki
Raimo Kummer
Suvel võib Lõuna-Eestis Elva ümbruse jõgedel ja järvedel kohata õngelati seltsis puhkamas üht Eesti parimat naislauljat. Maarja-Liis Ilusa saavutused muusikamaailmas ei vaja tutvustamist isegi neile kalameestele, kes õngekorgist kaugemale ei näe, eduka lauljatari kalapüügikirg aga on seni tähelepanuta jäänud. Kalastaja kutsus Maarja märtsikuisele Pärnu lahele tinti püüdma.

Kingituseks kaasa võetud taliõnged said Ralfi abiga kiiresti töökorda seatud, augud jäässe puuritud ja kirptirgud vette lastud. Vastu õhtut oli kala all ja ründas aktiivselt sööta. Maarja esimesed reaktsioonid olid kõige ehedamad kalameheemotsioonid – sellised, mida õrnalt naiselt ehk oodatagi ei oska. Ajakirjanikud on õnnelikud, sest tundeid, mis valdavad püüdjat siis, kui kala võtab või ära läheb, ei ole võimalik teeselda või mängida. Täiesti kindlalt võib öelda, et Maarja käib kalal „õigel“ põhjusel – ehedad emotsioonid, mida pakub vahetu kontakt loodusega, on võrratud.

Ja tint võttis tõepoolest hästi. Kahetunnise püügiga sai esimest korda jää- ja tindipüüki proovinud Maarja kätte kilojagu kurgilõhnalisi kalu.

Ma kuulsin sinu õrnast suust päris mitu korda kuradeid lendamas. Emotsioonid olid kõige õigemad ja vahetumad!
Ma olen Eesti rahva ära petnud, et olen hästi korralik ja ei ütle kunagi „kurat“. Praegu pääses mu tõeline pale välja (naerab). Ma olen väga kergesti hasarti minev inimene ja kui kala näkkab, siis hakkab veri möllama. Kunagi lugesin ühest horoskoobist, et minust võib väga kergelt saada kasiino- või narkosõltlane, nii et oma tõetera võib horoskoobis sees olla.

Kuidas tindipüük meeldis?
Väga meeldis. Pool võitu oli, et kala võttis. Kui sa enne rääkisid, et tindipüügil ei jõua nii kiiresti käsi liigutada, kui kala tuleb, siis see tundus uskumatu jutt, sest niipalju kui mina kalal olen käinud, on pigem ikka vastupidi. Väga palju luges ka ilm – päike paistis ja looduses oli mõnus olla. Aeg jäi seisma.

Jää peal kalal käisid sa täna esi-mest korda?
Jah.

Kas talvepüük erines sinu jaoks suvisest, kas midagi oli teistmoodi?
Kindlasti. Talvine kalapüük jää peal tundub põnevam ja ekstreemsem. Suvel, kui kala ei näkka, aga päike paistab, saab vahepeal ujumas käia ja muud tegevust leida. Jää peal oled hästi kontsentreeritud kalapüügile, ühtegi muud tegevust seal ei ole. Minu jaoks oli see põnevam, augu puurimine ja...

Milline oli sinu esimene kalapüük ja kuidas sa esimest korda kalale sattusid?
Esimesel korral olin ma üsna väike, käisime suvilas onutütarde ja -poegadega. Hiljem käisime õega suvila lähedal Peedu jões saiatükiga püüdmas ja saime kala küll. Aga ma ei pea ennast kalahulluks, pigem on see mõnus hobikorras meelelahutus. Tänagi, kui päikest ei oleks ja tuul uluks, siis ma ei läheks terveks päevaks jääaugu peale kükitama. Isegi mitte siis, kui teised kalamehed tuleks tohutute kalakuhjadega. Ma naudin kõike koos. Kui üldse kala kätte ei saa ja ilm on kah kehv, tuleb lõpuks masendus peale.

Kui tihti sa kalal käid?
Oleneb suvest ja ajalistest võimalustest; eelmisel suvel mõned korrad ikka käi-sin. Suvilas on mul õnged olemas (hilisema jutu käigus selgub, et erinevaid ritvu on kogunisti 7-8 – toimetaja märkus) ja jõgi kohe sealsamas, hea lähedal käia. Aga see ei tähenda, et ma suvilas olles iga päev kalal käiksin. Ilm peab kah hea olema. Rohkem meeldib mulle paadiga järve peale minna ja kõige ägedam on kalal käia välismaal, kus saab püüda ilusaid värvilisi kalu, mis maitsevad eriti hästi. Mõned korrad on mul õnnestunud välismaal kalal käia.

Kus sa Eestis püüad?
Peamiselt Lõuna-Eesti veekogudel, aga näiteks Peipsile ei ole ma siiani sattunud. Merest ei ole ma ka varem kala püüdnud, täna oli esimene kord Eestis merest püüda.

Kui tihti sa spetsiaalselt kalale lähed või lähed suvilasse ja kalapüük on kaastegevus?
Vabadel nädalavahetustel olen suvilasse läinud täitsa kindla plaaniga kala püüda. Seal on ilusad järved, näiteks Pangodi, kus saab paati rentida ja kus on väga hea õngitseda. Eriti hea on siis, kui saab enda püütud kalast kõhu kah täis, aga alati nii hästi ei lähe.

Kalamehed ikka kiitlevad omavahel, kes on kõvem püüdja. Ma täna vaatasin, et sinul läks ka sõpradega rebimiseks. Kui kõvaks kalastajaks sa ise ennast pead? Tavainimesed ka vahel laulavad dushi all…
Ma olen igas asjas maksimalist. Kui ma midagi teen, siis tahan seda hästi teha. Täna oli kõige ehedam näide, kuidas kadeduseuss sisse tuleb – kui näed mõne meetri kaugusel kalamehi, kelle kuhi on juba tunduvalt suurem kui minu oma, siis tahaks kiiresti-kiiresti püüda. Vahepeal ajas vihale, et ma olin natuke aeglane ja kohmakas, suured kindad käes ja päike segas nägemist. Aga lõpus ma juba täiesti nautisin püüki.

Ma ei saa nii kauni naise käest küsimata jätta, et kuidas need ussikesed konksu otsa lähevad?
Eee... Kui minu kõrval on keegi, kelle abi on võimalik kasutada ja kes ussi konksu otsa ajab, siis ma igal juhul kasutan abi. Tänagi läks meil tiimitöö hästi – Ralf söödastas kiiresti õnge ja võttis kalad konksu otsast ära. Aga ma arvan, et kui ma oleksin üksi olnud ja võõrad kalamehed on kõrval ja saavad kogu aeg kala, küll ma oleksin selle tõugu ise ka konksu otsa ajanud.

Kalast kahju ei ole?
Mitte väga... Ei ole, sest neid oli tõesti palju. Kui kala oleks vähe olnud, siis mõtleks võib-olla teistmoodi, aga üldiselt ei ole. Ma ostan kala heameelega ka poest.

Mida sa kalaga teed – paned koos pea ja sabaga nahka?
Peaga ei pane, elukaaslase vanematel on küll kass, aga pead lähevad siiski prügikasti. Kala puhastamisega saan ma hakkama, aga üldiselt meeldib mulle maitsestamine ja panni peale panemine rohkem kui kala puhastamine.

Kalad süüakse ära?
Igal juhul, muidugi.

Kui suur kalasööja sa oled, paljud inimesed ei söö üldse kala?
Mina söön kala väga hea meelega, lisaks olen ma tohutu sushifänn. Olime just reisimas, käisime Hongkongis, Singapuris ja Balil. Kõik need on mereäärsed kohad, kus saab väga head värsket kala ja mulle tundus, et ma võiksin kasvõi iga päev sushit süüa. Mulle väga meeldivad väikesed kalurikülad, kus värskelt püütud kala kohe söögiks valmistatakse. Kui on valida, kas loomaliha või kala, siis eelistan ma tihtipeale kala.

Kas sul on sushi kõrval veel mõni lemmikroog kalast?
Suvel meeldib lõhet või forelli grillida, aga kui kodus midagi kalast valmistan, siis ikka sushit. Kutsun sõbrad appi ja nii saab üsna ruttu kala ja riisi noridega rullitud.

Oled sa lisaks õngele veel mõnda kalapüügivahendit proovinud?
Spinninguga olen kah püüdnud, aga õngega on rohkem õnne olnud ja ma olen õnge juurde pidama jäänud. Malaisias proovisin ka üht väga algupärast vahendit – tamiil oli keritud lihtsalt teibirulli peale ja ka sellega sai väga edukalt kala püüda. Minu jaoks ei olegi püügivahend nii oluline, pigem on tähtis tulemus ehk see, millega rohkem näkkab.


Jätkub: Kalastaja 51